V pomladnem ambientu Kranjske Gore je med 15. in 17. aprilom potekala intenzivna 3-dnevna mednarodna delavnica v okviru evropskega projekta Interreg Alpine Space – TranStat, ki se osredotoča na prehod gorskih centrov v bolj trajnostne, odporne in prilagodljive. Delavnico smo organizirali projektni partnerji Razvojna agencija Zgornje Gorenjske in ZRC SAZU – Geografski inštitut Antona Melika, skupaj s pridruženim partnerjem Turizmom Kranjska Gora, ki je poskrbel za lokalno gostoljubje in podporo. Dogodka so se udeležili partnerji iz Avstrije, Francije, Italije, Švice in Slovenije, skupaj s predstavniki devetih alpskih smučišč, ki so v skupnih razpravah in delavnicah iskali celovite rešitve za izzive, ki jih prinašajo mile zime in podnebne spremembe. V projekt je kot pilotno območje vključeno tudi smučišče Rogla. Uvodoma so udeležence nagovorili županja Občine Kranjska Gora Henrika Zupan, župan Zreč Boris Podvršnik in državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež, ki so poudarili pomen sodelovanja in inovativnega pristopa k preoblikovanju zimskega turizma.
Trajnost ni več izbira, temveč nuja
V ospredju razprav so bili okoljski, ekonomski, socialni in politični vidiki prihodnosti gorskih središč. Partnerji so izmenjevali izkušnje, podatke in predloge ukrepov, ki bi lahko pomagali zmanjšati odvisnost zimskih centrov od naravnega snega ter jih usmeriti v zeleno preobrazbo. Vse pogosteje se soočamo z vprašanjem, kako zagotoviti, da bodo zimski športi preživeli tudi v času podnebnih sprememb. To ni več oddaljen scenarij prihodnosti, temveč realnost sedanjosti.
Planica kot svetel zgled
Pomemben del programa je bil tudi obisk Nordijskega centra Planica, ki je bil predstavljen kot primer dobre prakse uspešnega povezovanja tradicije, vrhunskega športa, desezonalizacije in trajnostnega razvoja. Udeležence sta po centru popeljala Franci Petek in Jelko Gros, ki sta s svojo vizijo in izkušnjami dodatno osvetlila, kako lahko športna infrastruktura prispeva k razvoju lokalne skupnosti.
Mednarodno sodelovanje za skupno prihodnost
Delavnica v Kranjski Gori je pokazala, da izzivi podnebnih sprememb presegajo državne meje, a hkrati ponujajo tudi priložnost za povezovanje, inovacije in skupno iskanje rešitev. Projekt TranStat, ki ga financira program Interreg Alpine Space, je namenjen prestrukturiranju gorskih območij v luči podnebnih sprememb. Namen projekta je oblikovati konkretne ukrepe za trajnostni prehod gorskih centrov v Alpah, ki bodo služili kot model za druge regije v Alpah – in širše. Naslednji koraki projekta bodo namenjeni oblikovanju konkretnih priporočil, ki bodo v pomoč tako upravljavcem smučišč kot lokalnim skupnostim pri sprejemanju pametnih, dolgoročnih odločitev. Trajnost ni le rešitev – je priložnost za novo zgodbo alpskega prostora.
Nina Kobal, Razvojna agencija Zgornje Gorenjske